Kategorier
Allmänt

Blank ruta visas när jag ska spara i Adobe Reader

På senaste tiden har jag stött på flera användare som har problem med att spara i Adobe Reader. När de försöker spara så dyker endast en vit ruta upp men inget händer mer än så. 

Detta problem verkar vara ganska vanligt just nu men det finns en enkel lösning på det och det ger också en indikation på vad problemet faktiskt är.

Adobe Reader har en molntjänst som den försöker koppla upp sig mot så fort du ska spara. Den rutan ser ut såhär:

Adobe Reader spara i molnet

Det är denna ruta som den försöker öppna men eftersom den inte får kontakt med Adobe så blir rutan vit. 

Om du inte använder Adobes molntjänst så kan du inaktivera detta och då kommer du runt problemet. Det gör du genom att göra följande:

  1. Klicka på Redigera -> Inställningar
  2. I kategorin Allmänt kryssar du bort ”Visa onlinelagring när filer öppnas” och ”Visa onlinelagring när filer sparas”
  3. Bekräfta med OK

Adobe Reader inställningar

Nu kommer Windows egna spara-fönster att visas istället. 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *